دره ستارگان قشم

وقتی ستاره‌ای سقوط کرد

شناسه خبر: 12549 سرویس: گردشگری

گشت و گذار نوروزی به قشم ما را به دره‌ای عجیب و پر از ماجراهای خاص انداخت، دره‌ ستارگان.


«ستاره افتاده، صخره‌هارو خراش داده، حالام شبا جنا میان ببینن ستاره هست سرجاش یا نه؟»

-هست سرجاش یا نه؟

«ما که نمی‌دونیم هست سرجاش یا نه، جاشو فقط جنا بلدن، احتمالا نورش تو یکی از همین صخره‌ها باشه.»

این‌ها جملات عبدالمجید، پیرمردی ۶۰ ساله، از ساکنان قشم است. جزیره‌ای که بیش از وسعت و جاذبه‌های گردشگری‌اش افسانه دارد و قصه. قصه‌هایی که گوش به گوش چرخیده و حالا در ذهن قدیمی‌‌ترها جا خوش کرده است. عبدالمجید می‌گوید داستان از دره ستارگان کم نیست و افسانه‌های دیگری هم درباره نامگذاری این دره وجود دارد.

عبدالمجید می‌گوید، اگر در فصل سرد سال که موسم باد و طوفان است به این دره سر بزنیم، صدای هو مانندی در میان سنگ و صخره می‌پیچد، صدایی که باعث می‌شده بومیان به این دره، دره ارواح هم بگویند. بومیان منطقه از این دره گفتنی کم ندارند اما فارغ از گفتنی و شنیدنی تماشای این دره است که جذابیت دارد و زیباییش را دوچندان می کند.

دره ستارگان جایی که راحت یافت می‌شود

دره ستارگان درجاده غارهای خوربس، در نزدیکی روستای برکه خلف در جنوب قشم قرار دارد. در امتداد این روستا، مسیری ۵۰۰ متری وجود دارد که می توانید از طریق آن به این دره دسترسی پیدا کنید.

برای رسیدن به دره ستارگان باید به سمت سواحل جنوبی قشم و روستای برکه خلف بروید. این دره در ۵ کیلومتری شمال این روستا قرار گرفته است. با توجه به گرمای زیاد این منطقه بهترین زمان سفربه ان پاییز و زمستان و اوایل بهار است.

شکل خاص سنگ‌ها
شکل عجیب سنگ های این دره، مربوط به دوران زمن شناسی سنوزوئیک است و قدمت آن به دو میلیون سال پیش بر می گردد. این دره به عنوان بخشی از ژئوپارک جزیره قشم که تنها ژئوپارک خاورمیانه است، در یونسکو به ثبت رسیده است. گفته می شود این اشکال دیدنی طی صد ها هزار سال در اثر واکنش های فرسایشی زمین تحت تاثیر تند بادها، رگبار ها و باران های فصلی پدید آمده‌اند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی