مراسم افتتاح ۲۵۷ طرح تعاونی با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد.

تعاونی‌ها بعد از انقلاب چقدر شغل ایجاد کردند؟

شناسه خبر: 7239 سرویس: کسب و کار

به گزارش آیان نیوز، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: حوزه تعاون هم گرایی بسیاری با انقلاب دارد. چون انقلاب اسلامی محصول مشارکت مردم است و اگر تعاون بین مردم به وجود نمی‌آمد امروز انقلاب اسلامی به پیروزی نرسیده بود.


وی ادامه داد: حضرت امام همواره از وحدت کلمه و یکپارچگی صبحت می‌کردند و در عرصه‌های اجتماعی سیاسی و اقتصادی به اندیشه مبتنی بر همدلی و تعاون نیاز داریم. از این رو لازم است سهم تعاون افزایش یابد. چرا که موضوع تعاون از موضوع اقتصاد فراتر است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: الگوی تعاون از نظام بین‌المللی شکل گرفته و اگر تعاونی در قانون اساسی و اقتصاد پررنگ دیده شده به این دلیل است که رویکرد ما در مردم سازی اقتصادی قوی‌تر از خصوصی سازی اقتصاد است.

شریعتمداری در ادامه به آمار تشکیل تعاونی‌ها قبل و بعد از انقلاب و میزان اشتغال‌زایی آنها اشاره کرد و گفت: تا قبل از انقلاب ۱۰۷۲ شرکت تعاونی داشتیم ولی اکنون بالغ بر ۹۲ هزار شرکت تعاونی در ۲۲ گرایش و تخصص به ثبت رسیده است

وی گفت: در سال‌های اخیر شاید استقبال از تعاونی‌ها کم رنگ بوده اما در جنگ تحمیلی یکی از رویکردهای اساسی مردم برای دسترسی به نیازهای اولیه شبکه تعاونی‌ها بودند. به گفته‌ی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تا قبل از انقلاب یک میلیون و ۶۲۳ هزار و ۳۱۴ نفر از مردم در شرکت‌های تعاونی عضو بودند ولی اکنون بیش از ۹ میلیون ۴۴۰ هزار و ۵۸۸ نفر عضو تعاونی‌ها هستند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: تا پیش از انقلاب جمعاً ۱۲۴ هزار و ۸۳۲ فرصت شغلی از طریق تعاونی‌ها ایجاد شده است در حالی که اکنون یک میلیون ۸۹۰ هزار شغل در کسب و کارهای مربوطه به تعاونی‌ها اختصاص دارد. که ۱۵ درصد اشتغال کشور را شامل می‌شود.

وی گفت: در امر صادرات ورود تعاونی‌ها قبل از انقلاب صفر بوده ولی اکنون تعاونی‌ها در صادرات نقش به سزایی دارند به نحوی که ۱۰۰ درصد فعالیت‌های مربوط به صیادی به تعاونی‌ها تعلق دارد و بیش از یک میلیون واحد مسکونی توسط تعاونی‌ها ساخته شده است.


مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون کار، رفاه اجتماعی نیز در این مراسم اظهار کرد: به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب و دهه فجر ۲۵۷ طرح تعاونی افتتاح شد. امروز ۹۲ هزار واحد تعاونی در حوزه‌های تولیدی، توزیعی و خدمات فعالیت دارند و بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار فرصت شغلی را در سطح کشور ایجاد کردند. از یک سال گذشته تاکنون نیز چهار هزار تعاونی با ظرفیت بیش از ۶۶ هزار فرصت شغلی تشکیل شده است.

البرز محمدی گفت: در حال حاضر توجه به تعاونی‌ها مرزنشینان، دانش بنیان، تأمین نیاز، توسعه عمرانی شهرستانی و روستایی در دستور کار برنامه معاونت امور تعاون است و ما سعی کردیم در ایام دهه فجر نیز برشی از کسب و کارهای تعاونی را در سطح کشور افتتاح کنیم.

وی ادامه داد: این طرح‌ها با مشارکت ۲۶ هزار نفر و سرمایه گذاری ۷۴۲ میلیارد تومان و فرصت شغلی ۹۹۰۰ نفر به مرحله افتتاح و بهره برداری رسیده است. به نحوی که ۶۶ درصد این طرح‌ها در حوزه تعاونی‌های تولیدی، ۲۳ درصد در حوزه تعاونی‌های خدمات، و ۱۱ درصد در حوزه تعاونی‌های مسکن است. و تعاونی‌های تولیدی ۳۷ درصد شاغلین را به خود اختصاص دادند.

مدیر کل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون کار، رفاه اجتماعی بیشترین طرح‌های افتتاح شده مربوط به استان‌های یزد، فارس و خوزستان دانست. و با اشاره به اجرای طرح روستا تعاون گفت: ۴۸ درصد تعاونی‌هایی که امروز افتتاح شدند مربوط به حوزه اشتغال روستایی هستند

به گفته‌ی وی سرانه سرمایه گذاری به ازای ایجاد هر شغل در هر کدام از طرح‌ها ۷۵ میلیون تومان بوده و هر طرح بین ۲۸ تا ۳۸ شغل ایجاد کرده است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی