جوانان نوآور برای پیشرفت ایران دست به کار شدند

شناسه خبر: 8307 سرویس: کسب و کار

چه کسی در دنیای 1980 می توانست جهان امروزی را تصور کند؟ اما فناوری با پیشرفتی ورای گمان انسان، رفاه و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار داد. بله گاهی حقیقت عجیب تر از تخیل است. شاید در آینده مرزهای میان حقیقت و دنیای علمی و تخیلی محو شود.


به گزارش آیان نیوز، تخیل‌ها رنگ واقعیت می گیرد
زمانی ایده ها به کتاب ها و سریال های علمی و تخیلی تعلق داشت اما در حال حاضر بسیاری از آنها به واقعیت تبدیل شدند. در آینده با ورود فناوری های جدید کیفیت زندگی انسان ارتقاء زیادی می یابد. به گونه ای که تنها کافی است یک جمله کوتاه همچون «روشن شو» از زبان شما جاری شود تا وسیله مد نظر روشن شود.
اما در ایران نیز جوانان خلاق و نوآور در تلاش هستند تا در سال های آینده از غافله این تغییرات عقب نمانیم. یکی از واحدهای فناور مجتمع خدمات فناوری شریف متعلق به تیمی است که گروهی از این جوانان مشغول فعالیت روی پروژه‌ های مهمی هستند. پروژه هایی که با تحقق آن ایران در زمره کشورهای دارای دانش و فناوری پیچیده طراحی و ساخت سامانه های هوشمند مبتنی بر چند فناوری قرار می گیرد.
ایران کشوری هوشمند می‌شود
سیاوش بیات مدیر این واحد فناوری درباره فعالیت های این گروه بیان کرد: هوشمندسازی یکی از بخش های این واحد فناور است تا در آینده نزدیک بسیاری از عملکردها و کنترل ها با حداقل هزینه و حداکثر دقت و کارایی هوشمند شود. اینترنت چیزها یا اینترنت اشیاء پدیده ای است که به دنبال هوشمند سازی و قابل کنترل کردن راحت تر اشیاء است. این فناوری یک فناوری میان رشته ای و مشتمل بر فناوری های مختلفی است که با هم ترکیب و منجر به ساخت یک سیستم هوشمند می شوند. علاوه بر سامانه های هوشمند صنعتی، در این مرکز پژوهش ها و ساخت محصولات نوآورانه اینتر نت اشیاء نیز یکی از بخش های اساسی فعالیت مرکز است.
در شهر هوشمند خدمات و امکانات هوشمند ارائه می شود. به شهری هوشمند می گویند که از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای ارتقای کیفیت و عملکرد خدمات شهری مانند انرژی، حمل و نقل و آب و برق به منظور کاهش مصرف منابع، تلفات و هزینه‌های کلی، استفاده می‌کند. به عنوان مثال، با کمک چراغ‌های راهنمایی هوشمند، اطلاعات از حسگرهای تعبیه شده در شهر مانند خودروها دریافت شده و به صورت لحظه‌ای و آنی تصمیماتی هوشمندانه برای زمان‌های مواجهه با تراکم بالای ترافیک در شهرها گرفته می شود.
خلاقیت جوانان حماسه می‌آفریند
پس برای دسترسی به چنین امکاناتی نیاز به پلتفرم ها و سنسورهای مختلفی است. فعالیت این واحد فناور که واحد فناوری برگزیده دانشگاه صنعتی شریف در سال 1397 نیز هست با عنوان «مرکز خدمات فناوری، طراحی و ساخت سامانه های هوشمند چند فناوری» نیز در این راستا است تا به زودی هوشمندسازی در عرصه های مختلف همچون شهر هوشمند، توزیع و مصرف انرژی هوشمند، و خانه هوشمند نیز در کشور ما اجرایی شود. تلاش برای ساماندهی و ایجاد نقشه راه برای شرکت های دانش بنیان و سازمان هایی که در هوشمندسازی مشغول فعالیت هستند نیز از دیگر اهداف پیش روی این مرکز است.

سامانه های مخابراتی چند منظوره در این واحد فناور پیاده سازی شد
به گفته بیات، با توجه به رشد روز افزون و سرعت بالای تحول در حوزه شبکه های مخابراتی، اهمیت استفاده از شبکه های مخابراتی به روز در حوزه های مختلف اهمیت بالایی دارد، لذا مرکز در بخش های مختلف و متنوع به دنبال ارتقای این حوزه است. شبکه های مخابراتی در حوزه های مختلفی همچون اورژانس، راه آهن، کاخانجات بزرگ، صنعت نفت و آتش نشانی کاربردهای حیاتی دارد. امروز در توسعه گوشی های تلفن شاهد ارتقای چشمگیری هستیم. به گونه ای که مخابرات تجاری در این سال ها پیشرفت زیادی را تجربه کرد اما در حوزه صنعت علیرغم نیاز هنوز شاهد پیشرفتی نبوده ایم و همچنان با شبکه مخابرات قدیمی کار می کنند.
کیفیت خدمات رسانی با توسعه سامانه های مخابراتی چند منظوره ارتقاء می یابد
وی همچنین عنوان کرد: با ارتقاء این شبکه ها کیفیت خدمات رسانی رشد چشمگیری می کند. پس این واحد فناور با جمع کردن پژوهشگران برجسته و فعال در هر یک از حوزه ها مشغول فعالیت بر روی این حوزه ها است.
بله، سیستم های چند فناوری که نیازمند همکاری نزدیک متخصصین با تخصص های متنوع و گوناگون است در دنیای امروز اهمیت بسیاری دارند و در کشور ما نیز جای مرکزی که طراحی و ساخت سامانه های هوشمند چند فناوری را انجام دهد خالی بود اما اکنون با فعالیت محققان این واحد فناور مستقر در دانشگاه صنعتی شریف این کمبود احساس نمی شود.
مجتمع خدمات فناوری دانشگاه شریف با هدف حمایت، گردهم آوری و هم افزایی میان واحدهای خدمات فناوری دی ماه سال 92 با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد. البته با توجه به تاثیر آن در ترویج فرهنگ کسب و کار‌های دانش بنیان با حمایتی که از سوی معاونت علمی انجام شد فاز دوم آن نیز در دی ماه سال 1394 به بهره‌برداری رسید.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی