موج دوم کاهش بهای دلار تا مرز ۸ هزار تومان کلید می‌خورد؟ / قیمت حج ۹۸ زیر ۳۰ میلیون تومان تمام می‌شود/ گزینه‌های خرید آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان

شناسه خبر: 8317 سرویس: اقتصادی

این خبر، تیتر‌هایی همچون بورس تهران در حسرت نقدینگی، افزایش بهای نفت سنگین ایران، ترمز دلار کشیده شد، عربستان زیر ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند، توافقنامه تجارت گندم ایران، روسیه و قزاقستان، سایت ثبت سفارش واردات خودرو باز شد، بانک مرکزی ژاپن برای رسیدن به تورم 2درصدی دست به کار شد، فروش مرغ با قیمت بالاتر از ۱۱،۵۰۰ تومان تخلف است و وام ۳۰ میلیون دلاری بانک جهانی به فلسطین را در بر دارد.


بورس تهران در حسرت نقدینگی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه، با کاهش ۶۶۲ واحدی معادل ۰.۴۲ درصد به رقم ۱۵۷ هزار و ۳۱۱ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش ۱۹۱ واحدی معادل ۰.۴۲ درصد به رقم ۴۵ هزار و ۵۹۵ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با افت ۳۹ واحدی معادل ۰.۱۳ درصد، عدد ۲۹ هزار و ۷۱۷ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش ۲۷ واحدی معادل ۰.۱۳ درصد به رقم ۲۰ هزار و ۸۷۹ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۹۵۰ واحد کاهش معادل ۰.۵۴ درصد را رقم زد و به سطح ۱۷۴ هزار و ۱۷۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۶۲۳ واحد کاهش معادل ۰.۵۳ درصد به رقم ۱۱۷ هزار واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۶۷۴ واحد کاهش معادل ۰.۲۲ درصد همراه بود و عدد ۳۰۸ هزار و ۴۵ واحد را به نمایش گذاشت. بورس تهران در ماه پایانی سال در حسرت نقدینگی بوده و معاملات کم حجم گواه این موضوع است.

شاخص بورس
سهام آسیایی به بالاترین سطح ۴ماه رسید

روز چهارشنبه، با افزایش امیدها به این که آمریکا و چین بتوانند به توافقی تجاری دست پیدا کنند که به اختلافات یک ساله آنها پایان دهد، سهام آسیایی به بالاترین سطح چهار ماهه خود رسید. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا ـ اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن توانست با ۰.۵ درصد رشد به بالاترین سطح خود از اوایل اکتبر تا کنون برسد. نیکی ژاپن ۱.۳ درصد جهش کرد تا به رکورد ۸ هفته‌ای خود برسد، درحالی که کوسپی کره‌جنوبی ۰.۵ درصد بالاتر بسته شد. شاخص‌های کامپوزیت شانگهای چین و سی‌اس‌آی۳۰۰، به ترتیب ۰.۴ درصد و ۰.۶ درصد رشد کردند، در حالی که هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ ۰.۶ درصد بالاتر آمد.

موج دوم کاهش بهای دلار تا مرز ۸ هزار تومان کلید می‌خورد

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مبادلات اقتصادی، فرمول های موجود در بازار و عرضه و تقاضا نشان دهنده این بوده که قیمت دلار غیر واقعی بالاست، افزود: باید تدابیری اندیشیده شود تا سبب کاهش قیمت ارز منطبق بر واقعیت شود که مشکلاتی که در ابتدای سال جاری به ویژه در چند ماهه نخست سال در بازار ارز ایجاد شد، نشان از بی تدبیری و نبود یک برنامه منسجم در بازار و یک نوع رها شدگی در حوزه ارز بود. اکبر رنجبرزاده با بیان اینکه دور از ذهن نیست که بهای دلار در پایان سال جاری کاهش یابد و به مرز واقعی و حقیقی خود برسد، اظهار داشت: عملکرد رئیس کل بانک مرکزی از لحاظ مدیریت و مراقبت در بازار ارز مثبت است، ولی باید همچنان تمام تلاش خود را برای تثبیت و کاهش قیمت ارز به کار برده تا خساراتی که از نوسانات ارز متوجه کشور شد، جبران کند، چون قشرهای آسیب پذیر از نوسانات ارز به شدت آسیب دیده اند. /خانه ملت

بهای نفت سنگین ایران افزایش یافت

گزارش اوپک بر مبنای آمار منابع ثانویه نشان می‌دهد، تولید نفت ایران در ماه میلادی گذشته به ۲.۷۵۴ میلیون بشکه در روز رسید که ۴۰۰۰ بشکه در روز در مقایسه با تولید ۲.۷۵۸ میلیون بشکه در روز در دسامبر، کاهش داشت. میانگین تولید نفت خام ایران در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته ۳.۰۰۴ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۳.۶۰۳ میلیون بشکه در روز در سه ماهه سوم، کاهش داشت. طبق آمار منابع ثانویه، مجموع تولید اوپک که متشکل از چهارده کشور است در ژانویه ۳۰.۸۱ میلیون بشکه در روز بود که ۷۹۷ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن کاهش نشان داد. تولید نفت در عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و آنگولا کاهش یافت، در حالی که تولید نیجریه افزایش داشت. قیمت نفت سنگین ایران در ژانویه ۵۶.۲۹ دلار در هر بشکه بود که ۱.۴۵ دلار یا ۲.۶ درصد در مقایسه با ۵۴.۸۴ دلار در دسامبر افزایش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران ۵۶.۲۹ دلار از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون در مقایسه با ۶۵.۸۵ دلار در سال ۲۰۱۸ بوده است.

ترمز دلار کشیده شد

سرانجام پس از هشت دور صعود متوالی و رکوردشکنی دلار در سال ۲۰۱۹، ارزش دیگر ارزها در برابر دلار تقویت شد. به نقل از رویترز، دلار که روز سه شنبه در بالاترین سطح ثبت‌شده خود در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته بود، در معاملات دیروز و با افزایش امیدواری‌ها نسبت به رسیدن توافق تجاری بین آمریکا و چین اندکی کاهش قیمت داشت. در معاملات روز چهارشنبه و پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نسبت به رسیدن توافق تجاری با چین اظهار امیدواری کرده و از آمادگی خود برای تمدید مهلت قانونی مذاکره سخن گفت، ارزش یورو در برابر دلار با ۰.۱ درصد افزایش به ۱.۱۳۳۵ دلار رسید و هر یک دلار استرالیا نیز با ۰.۳ درصد افزایش به ازای ۰.۷۱۱۲ دلار آمریکا مبادله شد.

عربستان زیر ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند

وزیر انرژی عربستان سعودی به فایننشیال تایمز گفت، تولید نفت این کشور در مارس بیش از نیم میلیون بشکه در روز پایین سقف تولیدش تحت توافق اوپک خواهد بود. خالد الفالح اظهار کرد: تولید نفت عربستان سعودی در مارس به ۹.۸ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت، در حالی که صادرات در مارس به ۶.۹ میلیون بشکه در روز می‌رسد. آمار تولید مارس به معنای آن است که عربستان سعودی داوطلبانه تولید خود را بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از میزانی که تحت توافق میان کشورهای اوپک و غیر اوپک متعهد شده بود، کاهش خواهد داد. به گزارش ایسنا، تحت توافقی که در دسامبر منعقد و در ژانویه اجرایی شد، سقف تولید نفت عربستان سعودی ۱۰.۳۱۱ میلیون بشکه در روز است.

ایران، روسیه و قزاقستان توافقنامه تجارت گندم امضا کردند

روسیه، قزاقستان و ایران یادداشت تفاهم برای همکاری در تجارت گندم امضا کردند که گام دیگری در جهت ایجاد منطقه تجارت آزاد محسوب می شود. این سند همکاری در مسکو امضا شد و کشورها را برای ایجاد منطقه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا که توسط روسیه و همسایگان آن تأسیس شده، نزدیک تر کرد. در همین حال، گالمیرا ایسا معاون وزیر کشاورزی قزاقستان گفت: این یادداشت تفاهم بخش مهمی برای توافقنامه منطقه آزاد تجاری امضا شده میان اعضای اورآسیا و ایران در سال گذشته میلادی است. همچنین علی اکبر مهرفرد معاون وزیر کشاورزی ایران گفت: بر اساس این توافقنامه، ایران گندم را برای آسیابداران بخش خصوصی وارد و آنها آرد برای صادرات تولید خواهند کرد. وی افزود: به اندازه کافی برداشت گندم در داخل کشور برای پوشش نیاز وجود دارد؛ اما آسیابداران بخش خصوصی ایران مجاز به استفاده از گندم داخلی برای صادرات آرد نیستند که با اجرای این قرارداد می تواند گندم روسی و قزاقی را به دیگر کشورها صادر کرد.

حبس بازه‌ای اوراق مسکن


قیمت اوراق تسهیلات مسکن سررسید اسفند 95(تسه9512) روز گذشته به طور متوسط 6/ 0 درصد افزایش یافت و به سطح 55 هزار و 135 تومان رسید. اغلب سررسیدهای اوراق طی معاملات دیروز عقب‌نشینی کردند تا در مجموع شاهد نوسان عمومی قیمت اوراق در محدوده 55 هزار تومان باشیم. هفته دوم بهمن‌ماه بود که قیمت اوراق با رشد چشمگیر توانست از مرز روانی 55 هزار تومان عبور کند و تا کانال 57 هزار تومان ارتقا یابد؛ اما در ادامه به دلیل عدم حمایت عوامل بنیادی، شاهد توقف این روند و برگشت قیمت‌ها بودیم. فقدان نیروی قوی برای تحریک تقاضا در بازار مسکن و به تبع آن، استمرار قدرت پایین خرید اوراق تسهیلات سبب شده است تا قیمت اوراق برای هفت هفته در همین محدوده ۵۵ تا ۵۷ هزار تومان تثبیت شود و رفت و برگشت‌های محدودی را در مقیاس هفتگی تجربه کند.

موج دوم کاهش قیمت دلار تا مرز ۸ هزار تومان کلید می‌خورد؟ / قیمت حج ۹۸ زیر ۳۰ میلیون تومان تمام می‌شود/ گزینه‌های خرید آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان

سایت ثبت سفارش واردات خودرو باز شد

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت گفت: براساس مصوبه هیأت وزیران برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده سایت ثبت سفارش واردات خودرو مدتی است که باز شده است. وی با تأکید بر اینکه از طریق سایت ثبت سفارش واردات خودرو امکان ثبت سفارش فقط برای خودروهای در گمرک مانده فراهم شده است، افزود: بر پایه مصوبه هیأت وزیران خودروهایی که تا تاریخ 1397.5.16 دارای قبض انبار هستند، می‌توانند ثبت سفارش شوند و این امکان برای خودروهایی که بعد از این تاریخ دارای قبض انبار هستند، فراهم نیست. وی همچنین تأکید کرد: سایت ثبت سفارش برای واردات خودروهای جدید نیست.

بانک مرکزی ژاپن برای رسیدن به تورم دو درصدی دست به کار شد!

«هاروهیکو کورودا» رئیس بانک مرکزی ژاپن گفت: رسیدن به نرخ تورم هدف گذاری شده دو درصد بانک مرکزی ژاپن با به کارگیری سیاست محرک اقتصادی پیوسته وظیفه او محسوب می شود. وی در کمیته بودجه مجلس این کشور گفت: با دقت سیاست محرک اقتصادی بانک مرکزی را بررسی می کند و تأثیر منفی نخواهد داشت.

فروش مرغ با قیمت بالاتر از ۱۱،۵۰۰ تومان تخلف است

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور با تأکید بر این‌که در تأمین میوه شب عید با کمبودی مواجه نیستیم، گفت: با توجه به قیمت مصوب، هیچ خرده فروشی حق ندارد مرغ گرم را بالاتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه کند و در صورت مشاهده با متخلف برخورد قانونی می‌شود. قبادی افزود: قیمت جوجه یک روزه هم ۲,۴۰۰ تومان اعلام شد و فروش با قیمت بالاتر به عنوان تخلف محسوب می‌شود و از مسؤولان وزارت جهاد کشاورزی که از ابتدای زنجیره بر کار نظارت دارند، درخواست کردیم که نظارت را تشدید کنند.

پیش فروش خودرو با توجه به بدعهدی‌های مکرر به مثابه غارت مردم است

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حضور دولت در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا یکی از دلایل اصلی افت کیفیت و مشکلات صنعت خودروسازی است، افزود: در صورتی که دولت به تصدی‌گری خود در صنعت خودروسازی خاتمه دهد، بخش خصوصی می‌تواند نجات‌دهنده این صنعت باشد. این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سوءمدیریت در شرکت‌های خودروسازی محسوس است، یادآور شد: این شرکت‌ها 400 هزار تعهد دارند؛ اما به هیچ یک از آنها عمل نکرده‌اند و از تمام مسئولیت‌های خود شانه خالی می‌کنند. هرچند خودروسازان مشکلاتی دارند، نباید با غارت مردم منابع مالی خود را تأمین کنند. عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با انتقاد از زمزمه‌هایی مبنی بر فروش خودرو در کارخانه، 5 درصد زیر قیمت بازار آزاد، خاطرنشان کرد: این روش قیمت‌گذاری منطقی نیست، چون قیمت ها در بازار توسط دلالان تعیین می‌شود و با تشکیل باند و شبکه های اقتصادی قیمت‌های مورد نظر خود را بر بازار حاکم می کنند. به اعتقاد خجسته اگر شرکت‌های خودروساز به فکر افزایش قیمت خودرو هستند، می‌تواند قیمت ها را 5 تا 10 درصد نسبت به قیمت تمام شده در کارخانه افزایش دهند. امیر خجسته ادامه داد: خودروسازان علیرغم عدم عمل به تعهدات، مجدد پیش فروش خودرو را شروع کرده‌اند؛ این پیش فروش به مثابه غارت مردم است. /خانه ملت

قیمت حج ۹۸ زیر ۳۰ میلیون تومان تمام می‌شود

هیأت وزیران نرخ ارزی و هزینه حج ۹۸ را تصویب کرد. سازمان حج و زیارت هنوز نسبت به نامه‌ای که منتشر شده واکنشی نشان نداده است؛ اما رییس این سازمان قبلا ابراز امیدواری کرده بود که «حج ۹۸ با قیمتی زیر ۳۰ میلیون تومان انجام شود.» به گزارش ایسنا، در تصویب نامه‌ای که با امضای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور منتشر شده، ارز مورد نیاز حج ۹۸ از طریق سامانه نیما و به ازای هر دلار هفت‌هزار تومان تأمین می‌شود. هزینه حج شامل دو بخش ریالی و ارزی می‌شود که علی‌رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت پیشتر اعلام کرده بود: هزینه‌های ثابت حج تمتع برای هر نفر بین ۳۱۰۰ تا ۳۳۰۰ دلار تمام می‌شود. این سازمان هنوز هزینه‌های ریالی حج تمتع ۹۸ و قیمت تمام‌شده آن را اعلام نکرده است اما در محاسبه اولی با در نظر گرفتن نرخ ارز تصویب ‌شده، قیمت ارزی سفر حج ۹۸، مبلغی در حدود ۲۱ تا ۲۳ میلیون تومان می‌شود که هزینه ریالی نیز به آن اضافه خواهد شد. در تصویب‌نامه منتشر شده نیز آمده که هیأت وزیران در جلسه ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب کرد: مبلغ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار از طریق سامانه نیما (به ازای هر دلار هفتاد هزار (۷۰.۰۰۰) ریال) برای تأمین هزینه‌های برگزاری حج تمتع سال ۱۳۹۸ در اختیار سازمان حج و زیارت قرار می‌گیرد. سازمان حج و زیارت موظف است معادل ریالی مبلغ مذکور را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پرداخت کند.

بانک جهانی ۳۰ میلیون دلار وام به فلسطین می‌دهد

بانک جهانی با اعطای وام ۳۰ میلیون دلاری به فلسطین در جهت حمایت از برنامه اصلاحات فلسطین به منظور قدرتمند شدن انعطاف پذیری شرایط مالی و ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری خصوصی و اشتغال زایی در چارچوب سیاست توسعه ای بانک جهانی موافقت کرد.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی